« z 2 »

Niekoľko zaujímavostí z miest vo Švajčiarsku:

Bazilejská radnica je 500 rokov stará budova, ktorá sa nachádza na námestí Marktplatz v Bazileji. Postavený po veľkom zemetrasení v roku 1358 je stále miestom stretnutia kantonálneho parlamentu a vlády. Počiatočná výstavba začala v rokoch (1504-1514) pod vedením architekta Romana Faescha. Fasáda z červeného pieskovca vyčnieva medzi ostatnými dobovými domami a podnikmi v starom meste.

Fernsehturm Uetliberg ( Uetliberská televízna veža) je televízna veža na švajčiarskom vrchu Uetliberg (869,2 m n. m.) nad mestom Zürich. Anténa je vysoká 131,5 metra, zvyšok veže je vysoký len 55,2 metra. Slúži aj na monitorovanie predpovedi počasia.

Hoch – Ybrig je lyžiarske stredisko s krásnou turistikou aj v lete.

Kostol sv. Petra je najstarším farským kostolom v Zürichu. Pod chórom sú dodnes viditeľné základové múry z 9. storočia. Ciferník má priemer 8,7 metra. Vo veži je päť zvonov z roku 1880 – najväčší váži bez klopačky cez 6000 kg.

Kappellbrücke v Luzerne. Starý drevený most Kappellbrücke je v meste Luzern nad riekou Reis. Jeho dĺžka je 202,9 metrov a je druhým najdlhším krytým dreveným mostom v Európe. Bol postavený okolo roku 1365 a spája staré a nové mesto. Pôvodne bol most dlhší. V roku okolo 1835 sa odlomil približne 75 metrov dlhý úsek. Most je krytý a pod strechou sa nachádza 111 starých obrazov, ktoré majú zobrazené výjavy z histórie Švajčiarska. V lete býva zdobený čerstvými kvetmi.

Pilatus je najbližšie pohorie k Luzernu,v časti Álp, na úpätí ktorého mesto leží. Výška hory je 2130 metrov.

Univerzita v Zürichu. V roku 1854 parlament zriaďuje federálnu polytechnickú školu v Zürichu na základe ústavy z roku 1848. Otvorenie „švajčiarskej federálnej polytechnickej školy“ so šiestimi divíziami, vrátane inžinierskej školy a – hoci sa to pôvodne neplánovalo – „stavebnej školy“ bolo 15. októbra 1855.