Vraví sa že začiatky bývajú ťažké a platí to aj pre fotografovanie.
Pred samotným fotením je dobré naučiť sa dokonale poznať svoj fotoaparát. Jednou z ciest ako to urobiť je že si podrobne prečítate návod. Pri prvom pohľade na manuál sa ho asi nikomu nechce čítať, no je v ňom veľa informácií ktoré uľahčia neskoršiu prácu s foťákom. Nedá sa samozrejme hneď na prvý krát porozumieť všetkému čo tam je napísané. Preto sa treba k tomu vracať.
Každý nový fotograf si pravdepodobne nejaký čas na začiatku svojej fotografickej cesty povedal slová: „Keby som mal len lepší foťák, mohol by som lepšie fotografovať“. Dobrá fotografia vyžaduje, aby sa mnohé prvky spojili a bez ohľadu na fotoaparát, ktorý máte, nezaujímavý objekt bude stále nezaujímavý dokonca aj s najnovšou skvelou kamerou.
Ak naozaj chcete zlepšiť svoje výtvory, najprv musíte zlepšiť kreatívne a vizuálne prvky. Myslím tým napr. vedieť využiť svetlo na scénu alebo skomponovať a zarámovať správne obrázok a nájsť zaujímavé príležitosti na fotenie. Akonáhle ste zvládli tieto úlohy, vaše fotografie budú vyzerať lepšie bez ohľadu na fotoaparát, ktorý používate.
Podobne ako v škole aj pri fotení je stále potrebné sa vzdelávať a precvičovať.
Nesnažte sa len skopírovať práce iných ľudí ale rozvíjajte svoj vlastný štýl ktorý môže pomôcť vašim fotografiám vyniknúť z davu.
Väčšina fotografov vám povie, že absolútne milujú to, čo robia, a nechcú robiť nič iné. Ľudia sa dostali k foteniu tým že fotili spočiatku fotky ktoré ich potešili. Boli to napr. zábery s ciest po svete, pre niekoho zas šport či svadba. Niektorí zas radi fotia prírodu, čo je aj môj prípad.
Bez ohľadu na to, aké sú vaše vášne, oveľa lepšie sa zameriate na veci, ktoré radi fotografujete než veci, ktoré nemáte radi.